Erasmus + tečaj

  1. dan, 20. 11. 2023

Navdih za odklop

Danes želimo deliti nekaj izjemno koristnih misli in izkušenj, ki smo jih pridobili na tečaju na Malti. Prvi dan je bil namenjen spoznavanju Malte in njenih znamenitosti, vendar smo hitro ugotovile, da so nas naučili tudi nekaj dragocenih spoznanj o tem, kako pomagati sebi, da lahko nato učinkovito podpremo druge.
Zanimivo je, kako lahko že življenjske situacije, kot je uporaba vtičnice, postanejo metafora za naše vsakdanje izzive.
Naučile smo se, da včasih ni potrebno iskati posebnega vmesnika, da premagamo težave. Enostavno vstavimo “plastično palčko” – majhne korake, ki nas lahko pripeljejo do rešitve. Predavatelj nam je namreč pokazal, kako lahko sami angleško vtičnico prilagodimo tako, da ustreza našemu polnilcu. Tako smo začele razmišljati tudi o tem, kako lahko svoje navade z majhnimi koraki prilagodimo same in postanemo učinkovitejše tako na osebnem kot tudi profesionalnem področju.
Prvi dan nas je popeljal skozi različna vprašanja, ki so nas spodbudila k razmišljanju, s čim si želimo oditi domov. Četudi se profesionalno dobro poznamo, smo z vajo »speed dating« veliko izvedele druga o drugi, o izjemnih izletih, ki smo jih doživele, in o toplih spominih iz otroštva. To nam je pomagalo vzpostaviti zaupanje med nami in postaviti temelje za skupno delo.


Osrednji del srečanja je bil posvečen spoznavanju pristopov k obvladovanju stresnih situacij. Ugotovile smo, da je ključno pokazati, da nam je mar in da smo pripravljene narediti spremembe, ki bodo koristile nam in našim sodelavcem. Pri tem je pomembno, da prepoznavamo male korake, ki nam pomagajo, da vztrajamo, se medsebojno podpiramo in krepimo našo voljo nenehno iskati primerne načine.


Naučile smo se tudi, da je vpliv uma pomemben del tega procesa, pri čemer pa se moramo zavedati, da je učenje individualen proces, ki se ga vsak loti na svoj način. Različne metode in tehnike pomagajo posameznikom pri obvladovanju stresa. Eden od teh načinov je “mindfulness” – biti v trenutku, ki nam omogoča, da se za hip ustavimo in uživamo v trenutku.

Na koncu želimo deliti zanimivost, ki smo jo izvedele prav na prvi dan tečaja. Presenetljivo je, da je v Franciji odklop od delovnih obveznosti v prostem času priznan kot pravica.

Kdaj ste si vi nazadnje brez slabe vesti privoščili odklop?

Erasmus + blogerke

__________________________________________________

2. dan, 21. 11. 2023

Kakšne barve je pa vaš klobuk?

I-gћodwa t-tajba – Dobro jutro z Malte

Drugi dan druženja smo pričele z razmišljanjem o tem, kdo je najbolj »priden« na svetu. Georgi nam je postregel z rezultati OECD raziskave na https://data.oecd.org/emp/hours-worked.htm, ki so bili odlična podlaga za razmišljanje o naši produktivnosti in učinkovitosti. Presenetilo nas je, da bolj razvite države letno opravijo manj delovnih ur. Slovenija se glede tega uvršča na relativno dobro mesto. Zakaj imamo potem občutek, da delamo tako veliko?

Beseda »human being« oz. človeško bitje po slovensko je sestavljena iz dveh besed »human« in »being«.  To nas je napeljalo na vprašanje ali postajamo human busy ali human working hard. Z delom samim po sebi seveda ni nič narobe. Če pa prevladuje in celo škoduje, potem je dela preveč in je potrebno vzpostaviti ravnotežje, a kako?

Predavatelj nas je opozoril na znanega Maltežana, ki ga vsi že bolj ali manj poznamo. To je Edward De Bono. Tudi on je bil zelo delaven človek in je napisal več kot 80 knjig.

Njegovo metodo 6 klobukov smo spoznale skozi praktično vajo. V manjših skupinah smo si nataknile vseh 6 klobukov in iskale odgovore na vprašanje, kako izzivi sodobnega sveta vplivajo na naše delo in kaj lahko naredimo v zvezi s tem. In kaj smo ugotovile?

  • Izzive bi morali najprej sprejeti kot take in se z njimi soočiti.
  • Pomembno se nam zdi, da stalno napredujemo in se trudimo, četudi z malimi koraki.
  • Vse bolj se zavedamo pomena dobrega počutja (wellbeing) tako nas samih kot naših učečih se. Dosežemo ga s holističnim pristopom. Slednje med drugim pomeni, da v naše delo in programe vpeljemo tako nove vsebine kot metode in da smo z našimi učečimi se »so-učeči« in da smo njihovi spremljevalci, partnerji.
  • Z uporabo te metode lahko več pozornosti namenimo razmisleku o tem, kaj in kako delamo, s čimer bomo dosegli, da bo delo manj stresno.
  • Umetna inteligenca kot eden od izzivov sodobnega sveta je lahko dober pomočnik pri delu, ampak ga moramo uporabljati po »pameti«.
  • Multikulturalizem je vzajemna priložnost za ljudske univerze in za ljudi.

Ob koncu razprave smo se strinjale, da je metoda vsekakor koristna in bi se nanjo morale spomniti tudi pri našem vsakdanjem delu. Dobro je, da na svoja vprašanja in izzive vedno pogledamo z več zornih kotov oziroma, da si nadenemo vseh 6 klobukov. Vse prevečkrat si namreč na glavo poveznemo rumen in črn klobuk, čeprav bi bilo boljše nadeti si tudi belega in zelenega, vsekakor pa modrega, ki je alfa in omega pri sprejemanju odločitev.

V nadaljevanju dneva smo se preselile v Dinky fingers, umetniški center za mlade in malo starejše. Spoznale smo »Krožnik dobrega počutja«, ga poznate?

Ali so na vašem krožniku dnevno prisotne vse te sestavine? Me smo ugotovile, da naši krožniki niso vedno najbolj uravnoteženi. To smo skušale popraviti s kreativno poslikavo keramičnih izdelkov, ki so jih za nas pripravili v Dinky fingers. Dan se je zaradi tega zaključil v zelo sproščujočem, ustvarjalnem vzdušju in komaj čakamo na končne izdelke.

Erasmus+ blogerke

__________________________________________________

3. dan, 22. 11. 2023

Izkušnja, ki povezuje naravo, zgodovino in čuječnost

Po dveh dneh intenzivnega učenja in pridobivanja novih izkušenj smo začele naš tretji dan usposabljanja na Malti polne občutkov pričakovanja in navdušenja. Dan, prepleten z zgodovino in čuječnostjo, nas je vodil skozi starodavne ulice Mdine – znane tudi kot Tiho mesto. Ta historična kulisa je bila idealna za uvod v naše vaje čuječnosti. 

Mdina je obdana z zidovi, ki jo ločujejo od zunanjega sveta. Kljub pozni jeseni se je današnje dopoldne znotraj njenih zidov sprehajalo mnogo obiskovalcev iz vseh koncev sveta. A mesto je bilo mirno, vrvež se ga ni dotaknil, ulice so se nemoteno vile v vse smeri in se niso zmenile za posnetkov željne turiste. Marsikdo med nami bi si prav tako želel, da bi zunanji dogodki šli mimo nas in ne bi skalili našega notranjega miru. Biti prisoten v sedanjem trenutku, se zavedati sebe, svojih občutkov, čustev, okolice nam pomaga pri doseganju ciljev v osebnem in poklicnem življenju. Bolj ko smo čuječi, bolj se zavedamo tega, kar resnično občutimo in kar potrebujemo, in bolj ko smo čuječi, bolj bomo lahko začutili in prepoznali potrebe soljudi – staršev, otrok, prijateljev, sodelavcev ali učečih se odraslih. Kot za vse pomembne stvari v življenju, pa bomo tudi za čuječnost potrebovali vajo in disciplino.

Nekaj teh vaj smo lahko vsak zase preizkusili že kar med raziskovanjem mesta. Zasnovane so bile tako, da so nas popeljale na potovanje skozi čas in prostor. Vključevale so pozorno opazovanje okolice, meditacijo in tehnike globokega dihanja, kar nam je pomagalo vzpostaviti globljo povezavo z naravo in našimi notranjimi občutki. Osredotočene na dihanje in zavedanje trenutka, smo dovolile, da nas okolica navdihne in umiri. Ta trenutek čuječnosti, obdan z zidovi, ki so stoletja skrivali zgodbe in skrivnosti, je bil močan opomnik o neskončni povezavi med preteklostjo, sedanjostjo in našim notranjim mirom.

Po raziskovanju Mdine in sebe smo imele še piknik v naravi, kjer smo se lahko še bolj sprostile in okrepčale z lokalnimi dobrotami. Ob obroku smo delile svoje izkušnje in spoznanja, ki smo jih pridobile tekom dneva. To druženje je poudarilo tudi pomembnost skupnostne podpore pri obvladovanju stresa.

Dan se je zaključil z globokim občutkom hvaležnosti in povezanosti. To je bilo več kot le usposabljanje; bila je izkušnja, ki je združevala zgodovino, naravo in čuječnost. Mdina ni bila samo kraj obiska; bila je vir navdiha in učenja. Učenje čuječnosti v njenih starih ulicah nam je omogočilo izkusiti čarobnost trenutka in ozavestiti pomembnost biti prisoten “tu in zdaj”.

P. S.: Tudi me nismo imune na vpliv sodobnega sveta. Med ozkimi ulicami Mdine so se odvijali prizori, ki so navduševali milijone gledalcev serije Game of Thrones. Mdina je ne le zgodovinski biser, ampak tudi del nepozabne kulise ene največjih televizijskih serij vseh časov.

Za konec pa še en prijeten izziv za vas, bralce tega bloga. Vabimo vas, da si poiščite udoben kotiček, kamor se usedete ali uležete. Vzemite si 5 do 10 minut časa in se osredotočite zgolj na vaš naravni vzorec dihanja. Opazujte  in ozavestite vsak vdih ter izdih, brez da ga poskušate spremeniti. In uživajte v tem trenutku. 

Vesele bomo, če boste svoje občutke ob tem delili z nami. 

Erasmus+ brlogarke 

__________________________________________________

4. dan, 23. 11. 2023

Če ničesar ne spremenimo, ne moremo pričakovati, da bo kaj drugače

Današnji dan nam je končno ponudil obisk čarobne Vallette. Še pred tem pa smo se ustavile v mestu Saint Julian’s, kjer smo spoznale Fidem Foundation, organizacijo, ki se zavezuje k podpori in opolnomočenju ranljivih posameznikov. Cilj njihovih programov je omogočiti udeležencem priložnosti in orodja, ki jih potrebujejo za večjo samozavest in trajne pozitivne spremembe v svojem življenju. Pogovor z njihovo predstavnico se nas je res dotaknil, saj nam je razkrila kar nekaj zgodb, s katerimi se srečujejo njihove uporabnice – ženske z različnimi socialnimi in kulturnimi ozadji, ki se soočajo s težkimi življenjskimi preizkušnjami. V okviru organizacije se učijo angleščine, prav tako pa imajo ves čas tudi možnost svetovanja in psihološke (ter druge) podpore. Še posebej zanimivo pa nam je bilo dejstvo, da so ena izmed bolj obiskanih aktivnosti tečaji samoobrambe, saj jim dajo občutek moči v vseh pomenih besede.

Zatem pa je sledila vožnja do Vallette, do katere smo se odpeljale kar s trajektom. Prestolnica Malte nas je očarala s svojo zgodovino, arhitekturo in živahnostjo. Stare zgradbe iz svetlorumenega apnenca se vzpenjajo ob morju, medtem ko ozke ulice vabijo k raziskovanju skritih kotičkov. Med glavnimi znamenitostmi so Velika knežja palača (ang. Grandmaster Palace Courtyard), Sostolnica sv. Janeza in prečudoviti Upper Barrakka Gardens s spektakularnim razgledom na veliko pristanišče Grand Harbour – ki je res zelo fotogenično. 

Pot nas je nato vodila v Msido, kjer smo spoznale Roweno, predavateljico angleščine pri Fidem Foundation, v svojem “prostem času” pa deluje tudi kot coachinja in svetovalka. V pogovoru z njo smo se dotaknile tudi teme naše mobilnosti, premagovanja stresa izobraževalcev odraslih. Razkrila nam je, kakšne tehnike uporablja za obvladovanje stresa, ter nam dala nekaj dragocenih napotkov. Izpostavila je vprašanje ohranjanja ravnotežja med zasebnim in službenim – ter kako postaviti prave meje v situacijah, ko te meje niso tako jasno začrtane. In kaj narediti, ko nekaj ne deluje? Tu nam lahko pomaga metoda treh W-jev, ki predstavlja tri glavna vprašanja, ki si jih lahko postavimo, ko naletimo na težavo. Ta vprašanja so: 1. Kaj se dogaja? (What is happening?) 2. Zakaj se tako dogaja? (Why is it happening this way?) 3. Katere rešitve so mogoče? (Which solution is possible?). Glavna ugotovitev pogovora je bila, da če ničesar ne spremenimo, ne moremo pričakovati, da bo kaj drugače. 

Proti večeru smo obiskale še Lifelong Learning Center v Msidi, ki je po svojem delovanju zelo podoben našim ljudskim univerzam. Nudijo različne aktivnosti – od začetnih in nadaljevalnih tečajev malteščine, angleščine in drugih tujih jezikov, tečajev za pridobivanje poklicnih kompetenc (npr. šivanje, pozlačevanje, obdelovanje lesa, avtomehaničarstvo, elektroinštalaterstvo) vse do različnih ustvarjalnih delavnic. Opazile smo, da je kar nekaj programov po vsebini prilagojenih za moške, ki se jih tudi redno udeležujejo. Tako je udeležba v programih, kar se tiče spolov, precej uravnotežena. 

Polne vtisov in novo pridobljenega znanja pa sedaj že komaj čakamo, kaj nam bo prinesel še zadnji dan našega usposabljanja.

Erasmus+ blogerke

__________________________________________________

5. dan, 24. 11. 2023

Detox

Zaključek našega usposabljanja na Malti smo zaznamovali s celovitim pregledom obravnavanih vsebin v minulem tednu. Znanje, pridobljeno skozi tečaj, smo dodatno utrdili z uporabo metode Covision, vrsto intervizije, ki vključuje majhno skupino kolegov s podobno stopnjo strokovnosti in delovnih izkušenj. Ta metoda omogoča reševanje izzivov, ki se porajajo v delovnem okolju in vsakdanjem življenju.

Pri uporabi Covision metode smo sledili ključnim korakom:

  1. Podrobna predstavitev izziva: Član skupine poda konkreten izziv.
  2. Postavljanje vprašanj: Ostali člani postavljajo vprašanja za boljši vpogled v izziv.
  3. Individualni premislek in predlogi: Člani skupine razmislijo o možnih rešitvah ter podajo predloge.
  4. Odziv: Oseba, ki je predstavila izziv, poda povratno informacijo o uporabnosti predlogov.

Kljub temu, da je metoda zasnovana tako, da se na enem srečanju obravnava konkretni primer ene osebe, smo ugotovili, da se z izzivom, ki ga je predstavila naša kolegica, lahko poistovetimo tudi ostale. V nadaljevanju je sledila podrobna predstavitev izziva in opis situacij, ki so pomagale pri razumevanju le-tega. S postavljanjem vprašanj pa smo ostale pridobile poglobljen uvid v stisko, ki jo le-ta doživlja. Ker se nas je vsebina izziva dotaknila, smo posebno pozornost namenili tretjemu koraku. Predlogov nismo podajali zgolj ustno, ampak smo jih zapisali ter ji liste s predlogi kot popotnico predali in tako omogočili, da jih bo lahko večkrat prebrala.

Četrti korak je vključeval povratne informacije udeleženke o predlogih in poti k rešitvi. Iz te vaje izhaja, kako zelo je pomembno, da se o izzivih govori »naglas«. S tem tisti, ki izpostavi svojo težavo, le-to tudi sam ozavesti, obenem pa pridobi podporo drugih, ki je pri s soočanju z izzivi zelo pomembna.

V drugem delu srečanja smo se predstavnice posameznih organizacij v skupinah pogovarjale in zapisale učne izide tečaja. Ugotovile smo, da metode, tehnike in vaje, preizkušene v tednu, predstavljajo majhen, a ključen korak k osebni in posledično k profesionalni rasti.

Kot izobraževalcem odraslih se nam zdi ključno pridobljeno znanje in kompetence deliti znotraj lastnih kolektivov. Ekipa doma – »be ready and open for self care«.

Blog zaključujemo s sporočilom, da so spremembe možne le, če dejansko kaj spremenimo – naj bo ena od sprememb tudi »detox« od dela …

Erasmus+ blogerke

8 thoughts on “Erasmus + tečaj”

  1. Zelo sem vesela, da sem naletela na vaš blog, saj se lahko z vami učim in razmišljam. Tema katero obdelujete je pomembna za ustvarjalnost in učinkovitost. Koristi lahko prav vsakemu, ki je zaposlen v neki organizaciji.

    Sem polna pričakovanj in zelo se veselim vaših nadaljnih zapisov.

    Lepe pozdrave na Malto.

    Like

  2. Pozdravljene,

    vsekakor obravnavate zanimivo tematiko, o kateri bom z veseljem spremljala vaše prispevke od vaših vtisov do praktičnih vaj, zanimivih komentarjev in koristnih nasvetov, ki se jih s pričakovanjem veselim.

    Lep pozdrav na Malto.

    Karolina Turšič

    Like

  3. Pozdravljene,

    z zanimanjem sem odprla vaš novi blog in sem vesela, da se »blogovska« tradicija nadaljuje. Je super orodje za utrjevanje slišanega in kakor pravijo: ponavljaj 21 dni, da pride nova navada/vedenje v podzavest in rutino.

    Vaša vtičnica me je spomnila na to kako poješ slona – po koščkih.
    Zelo pomembno je, da znaš najprej pomagati sebe in nato drugim. Drugim lahko daš samo tisto kar imaš sam. Če nimaš, ne moreš dati.

    Hitri zmenki so čudovita metoda za povezovanje in gradnjo skupine, enostavna, pa po krivici premalo uporabljena v IO. Verjamem, da bo odslej drugače. Kar se tiče uma – lahko nas podpira, če ga znamo obvladovati, lahko pa nam dela veliko preglavic in kot ste zapisale je čuječnost recept, da ga krotimo. Tisto kar pa je morda še bolj pomembno od uma je srce. Če se med seboj povežemo na srčni ravni (naj bo to doma, v službi, s prijatelji) teče energija povsem drugače. Zato je že Mali princ rekel: Če hočeš videti, moraš gledati s srcem. Če se ravnamo po srcu/delamo s srcem, je življenje bistveno manj zakomplicirano in težko.

    Ne boste verjele – tudi Slovenija sledi Franciji:
    Citirano iz ZSSSS:
    Pravica do odklopa za več poklicnega zdravja
    16. 11. 2023
    Spoštovani!
    Obveščamo vas, da je v Uradnem listu RS št. 114/2023 z dne 15. 11. 2023 objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D), ki med drugim od 16. 11. 2023 dalje uzakonjuje novo delavsko pravico do odklopa. Potrebujemo jo zato, ker na številnih delovnih mestih digitalna tehnologija omogoča brisanje meje med službenim in zasebnim časom, saj je delavec delodajalcu z njeno pomočjo dostopen kadarkoli – tudi med prostim časom ali dopustom. Brez zadostnega počitka pa sta seveda ogrožena varnost in zdravje delavca. Pravico do odklopa bodo v skladu z ZDR-1D glede na naravo dela pri posamičnem delodajalcu morale natančneje določiti kolektivne pogodbe.

    PS: Odklop – prejšnjo soboto

    Pozdrav iz Zasavja
    Polona Trebušak

    Like

  4. Pozdravljene,
    super novice, da ste se seznanile s 6 klobuki in krožnikom dobrega počutja.
    Za različne situacije je različno zaporedje uporabe klobukov ključno. V Sloveniji je mojstrica te metode Nastja Mulej.
    https://www.nastjamulej.com/sest-klobukov-razmisljanja-o-metodi/, ki je prevedla ogromno De Bonovih knjig.

    Rdeč klobuk si moramo tudi večkrat nadeti, še posebej pred sestanki in pomembnimi srečanji. Želim vam, da je vaš današnji krožnik dobrega počutja nadevan z vsemi sestavinami. Privoščimo si vsak dan čas za fokus, čas za igranje, druženje, gibanje povezovanja, razmišljanje, odklop in seveda spanje.
    Pozdrav in sončnega Zagorje.
    Polona Trebušak

    Like

  5. Super delitev izkušenj z Malte! Vaše razmišljanje o majhnih korakih in prilagajanju navad za večjo učinkovitost je navdihujoče. Opis speed datinga in izletov dodaja oseben dotik. Poudarjate pomembnost obvladovanja stresa in skrbi za druge. Všeč mi je tudi, kako ste vključile mindfulness. Zaključek o priznavanju odklopa v Franciji pa dodaja zanimivost 😉. Super delo!

    Lep pozdrav iz mrzlih Trbovelj.
    Saya Taitakova.

    Like

  6. Pozdrav vsem na Malto :-).

    Z zanimanjem sem prebrala vaš blog. Vaši zapisi so tako navdihujoči, da si kar malo želim, da bi bila z vami. Kakorkoli, vidim (berem ;-)), da z odprtim umom in srcem doživljate tečaj, sprejemate misli, nove ideje, drugačne izkušnje … Vem, nekatere stvari so vam znane, ene bolj, druge manj, pa vendar je vse, o čemer govorite in razmišljate na Malti, kar spoznavate, izredno pomembno in vredno, da si ideje, zamisli, razmišljanja vedno znova prikličete(mo) v zavest, se spomnimo nanje, jih pogledamo z drugega zornega kota in uporabimo v drugačni situaciji.

    Zelo se strinjam z razmišljanjem, da če želiš delati dobro za druge, moraš najprej poskrbeti zase, za svoj Healthy Mind Platter, za svoje dobro počutje … da lahko potem te dobre občutke deliš naprej, med svoje drage, med sodelavce, naše udeležence. To je pri delu, ki ga mi opravljamo, delu z ljudmi, z odraslimi, pogosto s tistimi najranljivejšimi, zelo pomembo.

    Iz vašega bloga, vaših zapisov, res veje takšna pomirjenost, zadovoljnost, občutljivost, čuječnost…. da bom takoj zdaj upoštevala vaš nasvet in se za 10 minut odklopila in se osredotočila nase, na svoje dihanje, na svoje občutke…

    Vse dobro vam želim, izkoristite še zadnji dan super tečaja na Malti, in se že veselim, da se v ponedeljek spet vidimo in da vso to pridobljeno energijo in znanje “prežarčite” na nas, vaše sodelavce in oplemenitite našega timskega duha :-).

    Lep pozdrav vsem.
    Franja

    Like

  7. Prvi vtis ob branju bloga je zelo pozitiven. Zelo mi je všeč, da je tema usposabljanja povezana z obvladovanjem stresa na delovnem mestu. Vsi se včasih srečujemo s stresom, zato je ključno, da se znamo soočiti z njim in najti načine, kako ga obvladovati.

    Hvala za vse praktične nasvete in prečudovite fotografije Malte.

    Pozdrav vsem, uspešno nadaljevanje usposabljanja in čim manj stresno pot domov.

    Like

Leave a comment